4 hráčky, které získají Sunshine Double ft. Steffi Graf a Iga Swiatek

Sunshine Double, zahrnující Indian Wells a Miami Open, je na obzoru. Indian Wells odstartuje 6. března, následovat bude WTA 1000 v Miami 20. března.

Proměnlivé počasí a podmínky na kurtech na obou turnajích ztěžují hráčům získat Sunshine Double. Jako takovému se to v tenisové historii podařilo pouze 11 hráčům.

Bez dalších okolků se pojďme podívat na čtyři ženy, kterým se tento vzácný počin podařilo.

4 hráčky, které získají Sunshine Double:

#4 Steffi Grafová (1994, 1996)

Steffi Grafová vyhrála dvakrát Indian Wells a pětkrát Miami Open

Steffi Graf se stala první ženou, která dokončila Sunshine Double, a to v roce 1994. O dva roky později to zopakovala a je jedinou hráčkou, které se to povedlo dvakrát.

Zatímco Lipton Championships v Miami byl v roce 1994 turnajem Tier 1 (ekvivalent dnešní kategorie WTA 1000), Evert Cup v Indian Wells byl považován za turnaj Tier 2. To bylo upgradováno na Tier 1 v roce 1996.

Jako nejlepší nasazená Grafová zničila remízu v Indian Wells v roce 1994. Na cestě do finále, kde porazila Jihoafričanku Amandu Coetzer 6-0, 6-4, prohrála jen 12 her. Grafová přenesla svou dynamiku do Miami, když předběhla Kimiko Date a Lindsay Davenport, aby se v mistrovském zápase setkala se známou rivalkou Natashou Zverevovou.

Tam Bělorus přetrhl Němcovu sérii 20 setů v řadě, ale nakonec podlehl porážce 4-6, 6-1, 6-2. Tehdy čtyřiadvacetiletá Grafová si zajistila 95. titul v kariéře.

Bývalý titul světové jedničky v Indian Wells v roce 1996 přišel po několika tvrdě vybojovaných vítězstvích nad zázračnou dospívající Lindsay Davenportovou a druhou nasazenou Conchitou Martinezovou.

Steffi Grafová jí později zvedla trofej v Miami, a to bez ztráty setu, když ve finále porazila šestou nasazenou Chandu Rubinovou 6-1, 6-3.

#3 Kim Clijstersová (2005)

Kim Clijstersová (R) porazila Marii Šarapovovou v Miami a dokončila Sunshine Double

Kim Clijstersová následovala v Grafových stopách vítězstvím v Sunshine Double v roce 2005. Belgičanka se v té sezóně vrátila na turné po roční pauze kvůli zranění zápěstí. Na Pacific Life Open v Indian Wells vstoupila jako nenasazená hráčka, ale naštvala čtyři nasazené a ztratila jen jeden set na cestě do finále.

Ve svém 16. setkání se světovou jedničkou Lindsay Davenportovou zvítězila Clijstersová 6-4, 4-6, 6-2 a získala svůj první ze dvou kariérních titulů v Indian Wells.

Na NASDAQ-100 v Miami předvedl tehdy 22letý hráč jeden z nejikoničtějších běhů v historii turnaje. Na cestě do finále zaznamenala jednoznačné vítězství nad pěti nasazenými, včetně semifinálového vítězství nad nejlepší nasazenou Amelie Mauresmovou .

Kim Clijstersová pokračovala ve své hvězdné formě i ve finále, kde porazila druhou nasazenou Marii Šarapovovou 6:3, 7:5. Čtyřnásobná šampionka Majoru získala v Miami svůj 23. titul v kariéře a následně se vrátila do první dvacítky žebříčku WTA.

#2 Victoria Azarenka (2016)

Victoria Azarenková s trofejí Miami Open 2016

Bývalá šampionka Victoria Azarenková vstoupila do turnaje BNP Paribas Open 2016 v Indian Wells jako nasazená č. 13. Běloruska na cestě do finále porazila grandslamovou kolegyni Samanthu Stosurovou a budoucí světovou jedničku Karolínu Plíškovou.

V mistrovském utkání se Azarenková ve svém 21. střetnutí v kariéře utká s odvěkou rivalkou Serenou Williamsovou. Williamsová triumfovala ve svých posledních pěti střetnutích, ale byla pokořena 6-4, 6-4.

Na Miami Open Běloruska porazila Garbine Muguruzaovou a vítězku Australian Open z roku 2016 Angelique Kerberovou a probojovala se do finále. Svou sérii výher v řadě prodloužila na 15, když v souboji o titul přehrála Ruskou Světlanu Kuzněcovovou 6-3, 6-2. Azarenková získala svůj 20. titul v kariéře a vyšvihla se na 5. místo žebříčku WTA.

#1 Every Swiatek (2022)

Iga Swiatek s trofejí Miami Open 2022

Iga Swiatek se stal součástí tohoto elitního klubu v roce 2022. Po vítězství na Qatar Open na začátku toho roku se 22letá hráčka stala první hráčkou, která zvládla první tři turnaje WTA 1000 v sezóně.

V Indian Wells třetí nasazená porazila své grandslamové šampionky Angelique Kerberovou a Simonu Halepovou a ve finále porazila známou soupeřku Marii Sakkariovou 6-4, 6-1.

V polovině turnaje však světová jednička Ashleigh Bartyová oznámila, že s tímto sportem končí. Tím se Swiatek dostal do těsné blízkosti nejvyššího žebříčku. Bezchybná jízda do finále v Miami potvrdila Polákův vzestup na pozici číslo 1.