Pohled na poslední 3 hráče, kteří porazili Novaka Djokoviče na Australian Open

Dominantní jízda Novaka Djokoviče na Australian Open skončila v semifinále, když prohrál 6-1, 6-3, 6-7(6), 6-3 s Jannikem Sinnerem.

Sinner vstoupil do zápasu po pěti výhrách v řadě a v úvodním setu předvedl skvělý tenis a vyhrál 6-1. Ve své brilantnosti pokračoval i ve druhém setu a za stavu 6-3 měl zápas pevně uchopený.

Djokovič ukázal určitou odolnost, ale nedokázal se vyrovnat Sinnerovi. Třetí set vzal v tiebreaku poté, co si zachránil mečbol, aby udržel svou naději. Ital ho však zlomil ve čtvrtém setu a vyhrál jej 6:3, aby se dostal do svého prvního grandslamového finále.

Sinner tak přerušil Djokovičovu 33zápasovou vítěznou sérii na Australian Open a uštědřil Srbovi teprve devátou prohru na turnaji. Ital se ve finále utká s třetím nasazeným Daniilem Medveděvem. Rus dosáhl svého třetího titulu na Australian Open a celkově šestého, když se vrátil ze dvou setů dolů a porazil šestého nasazeného Alexandra Zvereva 5-7. 3-6, 7-6(4), 7-6(5), 6-3.

Pokud Sinner vyhraje, stane se prvním italským šampionem grandslamové dvouhry po téměř půlstoletí, přičemž zatím posledním byl Adriano Panatta na French Open v roce 1976.

Světová č. 4 je jedním z pouhých tří hráčů, kteří za posledních sedm let porazili Novaka Djokoviče na Australian Open. Srb před semifinále 2024 naposledy prohrál zápas v Melbourne v roce 2018, kdy byl 14. nasazený.

Tehdy 26letý hráč zahájil turnaj výhrou 6-1, 6-2, 6-4 nad Donaldem Youngem a navázal na něj porážkou Gaela Monfilse 4-6, 6-3, 6-1, 6- 3. Poté vyřadil 21. nasazeného Alberta Ramose Vinolase 6-2, 6-3, 6-3 a připravil tak souboj ve čtvrtém kole s Chung Hyeonem z Jižní Koreje .

Úvodní set byl napínavý a Chung ho překonal v tiebreaku. Druhý set byl další těsný, ale Jihokorejka si znovu připsala, že jde do silného vedení.

Djokovič ve třetím setu tvrdě bojoval a dokázal ho dovést až do tiebreaku. Chung však vyhrál 7-3, aby zaznamenal výhru 7-6(4), 7-5, 7-6(3) a dostal se do svého prvního grandslamového čtvrtfinále. Pokračoval v dosažení poslední čtyřky, než byl poražen pozdějším šampiónem Rogerem Federerem .

Novak Djokovič vypadl z druhého kola na Australian Open 2017

Srb v akci na Australian Open 2017

Novak Djokovič utrpěl ošklivý odchod na Australian Open 2017, kde byl druhým nasazeným.

Srb v prvním kole triumfoval 6-1, 7-6(4), 6-2 nad Fernandem Verdascem a ve druhém kole připravil souboj s divokou kartou Uzbekistánu Denisem Istominem. Úvodní set byl napínavý, ale tehdy 30letý hráč to překonal v tiebreaku a ujal se vedení v zápase.

Djokovič ve druhém setu odskočil a vyhrál ho 7:5, než si zajistil třetí set 6:2 a dostal se do vedení. Istomin ve čtvrtém setu tvrdě bojoval a podařilo se mu to zvládnout v tiebreaku, aby zápas rozhodl.

Uzbek brejkl Srba v páté hře poslední sady a to bylo rozhodující, protože zápas vyhrál 7-6(10), 5-7, 2-6, 7-6(5), 6-4. Pro tehdejšího 29letého mladíka to byla nejhorší porážka na Australian Open od prohry v úvodním kole v roce 2006.